SZEMÉLYISÉGFEJLESZTÉS A VIZUÁLIS MŰVÉSZETEK ÉGISZE ALATT

2025. május 22–24.

Jelentkezési határidő: 2025. május 12., hétfő.

 

 

A. A program elnevezése

- A program címe

Személyiségfejlesztés a vizuális művészetek égisze alatt. Nevelés a képzőművészet eszközeivel.

- A program szakterülete/tematikája

Képzőművészet/ Vizuális nevelés a hagyományos és nem konvencionális képzőművészeti technikák alkalmazásával

B. Célcsoport:

Óvodapedagógusok, tanítók, tanárok, iskolai tanácsadók, fejlesztő pedagógusok, iskolai könyvtárosok stb.

C. Kurrikuláris szempontok:

a. A program indoklása, leírása

A művészetben kifejeződik a legbelső emberi lényeg. A művészet érzékennyé tesz és megtanít a harmóniára, egyfajta belső iránytűvé válik.”- Herbert Read, Education through art.

A művészet felemel. Érzelmileg megerősít, és erőt ad. Segít olyan helyzetben, ahol más nem képes. Érdemes minden korosztályban kihasználnunk a lehetőségeit.” L Ritók Nóra

A vizuális nevelésre soha nem volt akkora szükség, mint ma, amikor nap-mint nap megszámlálhatatlan mennyiségû képpel találkozunk. Vizuális impulzusok milliárdjai érnek bennünket, ha csak végigmegyünk az utcán, vagy bekapcsoljuk a tévét. Sajnos azonban a képek diadala szemmel láthatóan nem jár együtt a vizuális kultúra szintjének emelkedésével. Sőt, mintha éppen az ellenkezőjét látnánk. A harsányság, az íztelenség, a diszharmónia, a giccs, lépten nyomon ránk köszönt az óriásplakátokról, újságok címlapjairól, a tévéműsorokból. Aki kizárólag ezen a képi világon nevelkedik igen kevés esélye lesz arra, hogy észrevegye a vizuális úton befogadható művészetek valódi értékeit. Az ilyen  vizuális élmények túlértékelése tehát adott esetben a személyiségfejlõdés gátjának, a felszínessé válás lépcsõfokának is tekinthetõ mind a gyermekek, mind a felnõttek esetében.

A vizuális nevelés akkor tölti be küldetését, ha eligazít, felvértez, nyitottá tesz. Ha az egyén a vizuális kultúra magas fokán áll, akkor képes arra, hogy észrevegye mindazt, ami szép és értékes a környezetében, és megkülönböztesse attól, ami hamis, valótlan, illúziókon alapuló, giccses és értéktelen. Mindezekre való tekintettel kijelenthetjük, hogy a vizuális nevelés fontossága napjainkban vitathatatlan. A vizuális mûveltségnek nem feltétlenül van kézzel fogható haszna, ám ahhoz, hogy sorsunkat uralni tudjuk, hogy életünket teljessé tegyük, elengedhetetlen. A gyermekek önismeretének, önkritikájának, önértékelésének fejlesztése, a kritikai szemléletmód kialakítása a gyakorlati tevékenységeken keresztül valósul meg, amelyek mindegyike – eredeti céljától függetlenül is – személyiségfejlesztő hatású. Motiváló hatásuk mellett segítik az érzelmi gazdagodást, az empátia, az intuíció fejlesztését, az önálló ízlés, a belső igényesség kialakulását, az önértékelés és önismeret kialakulása révén pedig a céltudatos önszabályozást. A művészeti nevelés értékközvetítő, értékteremtő, egyben személyiségformáló szerepet tölt be, segíti a kultúra értékeit becsülő, környezettudatos magatartás formálását.

A képzés célja látni és láttatni tanítás. Lehetővé teszi a képzésen résztvevő pedagógusok közvetítésével, hogy tanítványaik számára nyújtsanak eligazodást a látható, tapintható tárgyi valóságban, a képi világban, és személyes alkotói utak bejárására bátorítsanak.

 A képzésen való részvétel utat mutat, fejleszti síkbeli, térbeli ábrázoló-, kifejező-, közlő-, alakító-, alkotóképességeiket; a gondolatban és érzelmekben gazdag tevékenységek által a világ érzéki-tapasztalati birtokbavételére nevel, feladata tehát a látás és a kéz intelligenciájának művelése.

A képzés a képzőművészet sajátos műfaji, technikai ágazatai mentén van szervezve, témák köré csoportosítva, az adott témákhoz a legmegfelelőbbnek tűnő megoldásokat, megoldási lehetőségeket keresve. Iránymutatás abban, hogy a különbözés, a másság, az eredetiség (az egyéni stílus kialakítása) ne célja legyen alkotásnak, hanem forrása.

A képzés egy ösztönzés a kísérletezésre, a hagyományos festészeti-, grafikai-, plasztikai- és újszerű művészeti technikák elsajátítása mellett, ötletszinten, lehetőséget nyújt interdiszciplináris alkotások létrehozására.

b. Általános információk:

A képzés lebonyolítási formája:

  • Összóraszám 16 óra amelyből fizikai jelenléti

Programfelelős:

Márdirosz Ajka Klára, Casa Corpului Didactic „Apáczai Csere János” Harghita, ajka.mardirosz@ccdhr.eu, 0744-755.758

b. A program célkitűzése(i):

Az általános nevelési célokhoz, a kápzőművészeti kreativitás, a problémafelismerő és -megoldó képesség, a képzelet, a képi gondolkodás, az ízlés, a nyitottság, az empátia, az érzelmi élet gazdagításához járul hozzá. Esztétikai érzékenységünk fejlődését a manuális munka, a látványélmények és a bemutatott műalkotások szolgálják. A program célja, hogy a képzőművészetre jellemző fogalmak, terminusok, morfológiai fogalmak szisztematikus használatával elősegítse a művészetek, mint a nyitott kultúra aktusának megértését. A műalkotások készítésének módszereinek, technikáinak ismerete, elsajátítása a mindennapokhoz képest újdonságokat mutat, a vizuális művészeti nevelés, az alkotómunka jelentős hatással van az ember személyiségének fejlődésére

Újra felidézni, fejleszteni síkbeli, térbeli ábrázoló-, kifejező-, közlő-, alakító-, alkotóképességeiket; a gondolatban és érzelmekben gazdag tevékenységek által a világ érzéki-tapasztalati birtokbavételére nevel, feladata a látás és a kéz intelligenciájának kiművelése, továbbadása.

A képzés célja továbbá, a térszemlélet, a forma-, szín-, dinamikai és szerkezeti érzék, az anyagismeret fejlesztése, kompoziciós képesség, asszociációs/képzettársítási készség fejlesztése, közvetlen élmény képi megjelenítése, a vizuális ritmusérzék fejlesztése a műalkotások megvalósításához.

c. Fejlesztendő kompetenciák:

  • feltárni az alkotás szabadságát, a személyiséget felszabadító aktust az alkotási folyamatban, amely megalapozza a kortárs alkotó jelenlegi elismert státuszát;
  • az elemeket a valós térből a plasztikus térbe transzponálni;
  • ötleteket, élményeket, érzelmeket, érzéseket kifejezni a képzőművészetre jellemző módszerekkel, technikákkal;
  • meghatározott technikákat alkalmazni alkotások, művészi-plasztikai, funkcionális vagy esztétikai termékek készítésében;
  • a megsokszorozódott vizuális hatások, technikai információk korában a képzés újszerű célja az információk közti szelekció, a kritikus befogadóképesség megalapozása;
  • találó megoldások kiválasztása a művészi-plasztikai tevékenységen belül a műalkotások optimális megvalósításához;

d. A program lebonyolítási környezete:

  • Jelenléti képzés: az „Apáczai Csere János” Pedagógusok Háza székhelyén, Taploca u. 20 sz., Csíkszereda, Hargita megye

e. Programtervezet

A képzés csütörtök, péntek és szombati nap zajlik, 2025. május 22–24. között.

Jelentkezési határidő 2025. május 12., hétfő.

  1. Fejezet/modul témája

a. Személyiségfejlesztés a vizuális nevelés égisze alatt

Érintett témák:

  • Öröklődés
  • A család és az iskola szerepe
  • A tömegmédia hatása a mai nemzedék alkotásának módjára
  • Fizikai környezet és természet
  • Kreativitás és innováció
  • Az alkotói folyamatok
  • A kreativitás szintjei
  • A kreativitás akadályozása
  • A kreativitás serkentése

b.A kőpzőművészeti tevékenységekre jellemző kreatív technikák és eljárások: klasszikus festési technikák

Összóraszám 4, amelyből 4 óra jelenléti

  1. Fejezet/modul témája

A kőpzőművészeti tevékenységekre jellemző kreatív technikák és eljárások: klasszikus technikák a rajzban és a grafikában.

Összóraszám 4, amelyből 4 óra jelenléti

  1. Fejezet/modul témája

A kőpzőművészeti tevékenységekre jellemző kreatív technikák és eljárások: hagyományos technikák a szobrászatban

  1. Fejezet/modul témája

A kőpzőművészeti tevékenységekre jellemző kreatív technikák és eljárások: modern, kortárs, nem szokványos, vegyes technikák és technológiák.

Összóraszám 4, amelyből 4 óra jelenléti

ÖSSZÓRASZÁM/PROGRAM: 16, amelyből: 16 óra jelenléti

A program értékelési módja:

Az elkészült alkotások bemutatása, kiértékelése.

Egy kis kiállítás létrehozása, ahol a képző és minden résztvevő kezdeményezően, építő jelleggel értékeli a többi résztvevő által készített műalkotásokat, akár a saját teljesítményéhez képest.

f. Humánerőforrás:

Képző(k) neve:

  • Váncsa Mónika, Gyermekek Háza, Csíkszereda, képzőművész tanár, formator

g. Gazdasági szempontok:

- Minimális: 12 maximális 24 létszám/csoport.

A program ára

  • 150 lej/résztvevő/képzés – készpénzes, bankkártyás, átutalásos fizetésmód esetén, vagy primă de carieră didactică kártyás kifizetés esetén.

APÁCZAI CSERE JÁNOS PEDAGÓGUSOK HÁZA számlájára kell utalni, a résztvevő nevével, képzés címével

Átutalásos fizetési mód esetén az alábbi számlára küldjék:

CASA CORPULUI DIDACTIC APÁCZAI CSERE JÁNOS”      
TREZORERIA MIERCUREA CIUC
RO06TREZ35120E331700XXXX

h. Egyéb információk

-Előzetes regisztráció a honlapon.

-Specifikus felszerelés hozatala/megvásárlása, a képző javaslatai, a programfelelős értesítése alapján.

-Van lehetőség készpénzes, bankkártyával történő és a „Primă de carieră didactică” kártyával való fizetésre is intézményünk helyszínén előtte levő hetekben, napokban, 8-15 óra között. Amennyiben aznap fizetné ki a képzést, a képzés indulása előtt min. 1 órával érkezzen. Ha ezek valamelyikével élne, jelezze nekünk ezen az e-mailen ajka.mardirosz@ccdhr.eu

-Szálláslehetőségről információk, igénylés előzetesen az ajka.mardirosz@ccdhr.eu címen.