A nyelvi kompetenciafejlesztés szerepe a szövegértésben
24 órás jelenléti képzés a csíkszeredai Apáczai Csere János Pedagógusok Házában
2025. január 10,11 és 17,18-án
JELENTKEZÉSI HATÁRIDŐ: 2024. december 29.
A. A program elnevezése:
- A program címe:
A nyelvi kompetenciafejlesztés szerepe a szövegértésben
- A program szakterülete/tematikája:
Magyar nyelv és irodalom
B. Célcsoport:
V-VIII. osztályban tanító magyar nyelv és irodalom szakos tanárok
C. Kurrikuláris szempontok:
a. A program indoklása, leírása (a program rövid ismertetése):
A 2017-2018-as tanévtől kezdődően a középiskolai tanulók a magyar anyanyelv és irodalom tantárgyat a nemzeti oktatási miniszter 2017.02.28-i 3393. számú rendeletében jóváhagyott új iskolai program alapján tanulják. A tanterv a kolozsvári „Babes-Bolyai” Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kara Magyar Nyelv és Általános Nyelvészet Tanszékének új, a generatív nyelvtannal kapcsolatos nyelvészeti kutatásain alapul.
A program koncepciója Európai Parlament és az Európai Unió Tanácsának az egész életen át tartó tanuláshoz szükséges kulcskompetenciákról szóló ajánlására (2006/92/EK) épül és a fent említett új nyelvi szemlélet bevezetését javasolja a különböző típusú írott szövegek megértését célzó kompetenciák fejlesztésére.
Az új szemléletnek hatalmas szakirodalma van de nagyon kevés alkalmazása a magyar nyelv tanítása terén. E hiány pótlása érdekében egy egyetemi tanárok által koordinált tanári csoport az új nyelvelméleten alapuló szövegértési feladatgyűjteményt (gyakorlatok, tételek) szerkesztett, amely a segédanyagok piacán értékes, egyedülálló kiadvány. Az iskolai tankönyvek ugyan részben tükrözik a paradigmaváltást, de az új szemlélet szerinti tankönyvek közül, csak az 5. és 6. évfolyamok számára készült tankönyvet hagyták jóvá. Az új tanterv bevezetését nem előzték meg sem az új szemlélet kísérleti programjai a tanítás területén, sem pedagógus-továbbképzések, amelyek segítették volna ezek szakszerű, hatékony alkalmazását.
Mindezek következtében a pedagógusok kénytelenek a létrejött módszertani hiányosságokat saját maguk kiküszöbölni, vagy nem ritkán tanítanak a régi tankönyvekből, és ezek tartalmát igyekeznek kiegészíteni az „új tananyaggal”. Mindez oda vezetett hogy a nyolcadikosok új szemlélet szerinti tételsorai meglepetést okoznak, a pedagógusok pedig egyre inkább aggódnak a nyolcadikosok várható eredményei miatt.
Az elmúlt években a magyartanárok szakmai találkozóin napirenden volt az ilyen jellegű képzések szükségessége. Az igények nagy száma azt mutatja, hogy a pedagógusok fontos segítséget látnak ebben a képzési programban szakterületükön, amely nemcsak az iskolai tanterv új szemléletét segít megérteni, hanem a generatív grammatika szerepét is, hogy miként alakíthatja ennek ismerete és alkalmazása a különböző típusú írott szövegek megértésének kompetenciáját.
b. Általános információk:
A képzés lebonyolítási formája, időtartama: 24 órás jelenléti képzés
Programfelelős:
Erősdi Edit, a Hargita Megyei Apáczai Csere János Pedagógusok Háza módszertanosa, erosdiedit@ccdhr.eu.
b. A program célkitűzése(i):
A nyelvi kompetenciafejlesztés szerepe a szövegértésben program célja a magyar nyelv- és irodalomtanárok pedagógiai és didaktikai ismereteinek és készségeinek fejlesztése. Az igényfelmérés alapján a képzési program célja a magyar nyelvtan oktatásának iskolai tantervi koncepciójának bemutatása és elemzése a legújabb nyelvészeti kutatásokból származó szakirodalom tükrében, azaz a különböző típusú írott szövegek szövegértési kompetenciájának fejlesztésére irányuló módszerek bemutatása és elemzése. A program módszertani útmutatást nyújt a teljes tanítási folyamat során a tervezéstől az értékelésig és górcső alá kerül a nyelvtan új szemlélet szerinti tanítása: fogalmak meghatározása, szakkifejezések elsajátítása, az új tartalmak és módszerek összehasonlítása a klasszikusokkal a változás jellegének megértése érdekében, javaslatok a tanítási folyamatban felhasználható mintafeladatokra és értékelési tételekre, hogy a tanárok rendelkezzenek a tanulók felkészítéséhez és az országos mérésben részt vevő 8. osztályos tanulók munkájának objektív értékeléséhez szükséges készségekkel. A képzési program során célunk, hogy növeljük egyrészt az átmenési arányt, de különösen az értékelt tanulók pontszámait, és növeljük az Országos Értékelésen sikeresen részt vevő tanulók számát.
c. Fejlesztendő kompetenciák:
d. A program lebonyolítási környezete:
e. Programtervezet:
Péntek, 2025. január 10. (1600-2000) – VÁRADI Izabella
Szombat, 2025. január 11. (900-1700) – BARTALIS Boróka
Péntek, 2025. január 17. (1600-2000) – VÁRADI zabella
Szombat, 2025. január 18. (900-1700) – VÁRADI Izabella
ÖSSZÓRASZÁM/PROGRAM: 24, amelyből:
A program értékelési módja: kérdőívek, esettanulmányok, tesztek, portfóliók, projektek, vita.
f. Humánerőforrás:
Képző(k) neve:
g. Gazdasági szempontok:
- Minimális: 20, maximális 26 résztvevő/csoport.
- A program ára (Pedház tölti ki)
h. Egyéb információk:
A csoport miminum 20 résztvevővel indul, a csoportot a jelentkezés sorrendjében alakítjuk ki.
Részleteket a kifizetés módjáról, igény esetén, fizetés ellenében szállásfoglalás lehetőségéről a Pedagógusok Házában és egyéb információkat a képzésről a csoport megalakulását követően, az új év elején e-mailben fogunk küldeni.
Szeretettel várjuk jelentkezését programunkra!