„ITT VAGYOK, EZ CSODÁLATOS!” – 
Az érzelmi intelligencia fejlesztése az óvodában és az elemi iskolában Franz Kett pedagógiájának útján

20 órás blended learning képzés a csíkszeredai Apáczai Csere János Pedagógusok Házában.

2025. február 28., és március 1., 2.

Jelentkezési határidő 2025 . február 17., hétfő


A. A program elnevezése:
- A program címe: „ITT VAGYOK, EZ CSODÁLATOS!” –
Az érzelmi intelligencia fejlesztése az óvodában és az elemi iskolában Franz Kett pedagógiájának útján
- A program szakterülete/tematikája: Óvodapedagógia, alapiskolai pedagógia – osztálynevelés, érzelmi intelligencia fejlesztése

B. Célcsoport: Óvodapedagógusok, általános iskolai pedagógusok

C. Kurrikuláris szempontok:

a. A program indoklása, leírása (a program rövid ismertetése):
A kisgyermekkori és az általános iskolai oktatás nemzeti tantervének kulcsfontosságú eleme a gyermekek személyiségének fejlesztése. Ez a terület magában foglalja az önismerethez, az önigenléshez, az önuralomhoz, a saját és mások értékeinek pozitív megbecsüléséhez, a saját érzelmek felismerésének és közlésének képességéhez, valamint a csoport és az osztály többi tagjával és azokkal a felnőttekkel való együttélés és együttműködés képességéhez kapcsolódó kompetenciák és készségek széles körének fejlesztését. A személyes és közösségi élet ezen területeinek fejlesztése olyan módszereket igényel, amelyek kifejezetten a nemzeti tanterv által e tekintetben javasolt célok elérésére irányulnak. A Franz Kett-pedagógia refrompedagógia, amely a németországi Bajorországban az 1970-es években végrehajtott óvodai reformban gyökerezik, és két kivételes személyiséghez, Franz Kett-hez és Esther Kaufmann-hoz kötődik, akik kidolgozták e pedagógia elveit és módszertanát. A lét és a kapcsolatok pedagógiájaként ez a pedagógia több száz olyan konkrét tevékenységtervet eredményezett, amelyek a fent említett kompetenciák fejlesztésére irányulnak az óvodai és az adaptált általános iskolai életkorban. A Franz Kett pedagógia a kreativitás és az öntevékeny tanulás pedagógiája, amelyet a gyermek belső személyes valóságát, a gyermeki tevékenység közben szerzett élményeket, az eközben lejátszódó lelki folyamatokat és a csoport valóságát tükröző esztétikus padlóképek közös alkotása jellemez. Ugyanakkor a Ferenc Kett pedagógia a gyermeki kompetenciákat gyakran olyan történeteken, meséken, irodalmi műveken keresztül fejleszti, amelyek pozitív üzenetet hordoznak az életre, a személyiségre vonatkozóan, így alkalmasak az erkölcsi, érzelmi, esztétikai és kulturális értékeket érintő anyanyelvi készségek és ízlésvilág fejlesztésének nevelési igényeinek kielégítésére is.

Mindezek miatt a Ferenc Kett-pedagógia igen nagy népszerűségnek örvend az erdélyi magyar tannyelvű iskolák általános- és óvodapedagógusi köreiben, és a romániai Franz Kett Pedagógia Intézet létrehozásának és a folyamatos képzési erőfeszítéseknek köszönhetően a román tannyelvű iskolákban is egyre nagyobb teret nyer.
A képzés célja, hogy a személyiségfejlesztés szempontjaira összpontosítson, és konkrét példákat mutasson az ezzel kapcsolatos tanulási tevékenységekre. A cél az, hogy az általános iskolai és óvodai pedagógusok elinduljanak és fejlődjenek e pedagógia alkalmazásának útján, és hasznos tevékenységekkel lássák el őket a tanórai munkához.
b. Általános információk:
A képzés lebonyolítási formája:
blended-learning
Összóraszám 20, amelyből: 16 óra fizikai jelenléti: 4 óra online aszinkron,
Programfelelős: Kovács Dorina, módszertanos tanár - Apáczai Csere János Pedagógusok Háza, kovacsdorina@ccdhr.eu.

A program célkitűzése(i):
A személyiség, a szociális kompetenciák, valamint a tanulási és tapasztalati területek fejlesztése Franz Kett pedagógiájának sajátos didaktikai folyamatain keresztül az óvodában és az általános iskolai osztályokban.
c. Fejlesztendő kompetenciák:

A Franz Kett pedagógia műveléséhez szükséges alapvető kompetenciák elsajátítása

  • A Franz Kett pedagógia tanításban és tanulásban való alkalmazásához szükséges pedagógiai attitűd elsajátítása.
  • Konkrét Franz Kett pedagógia foglalkozások vezetésének elsajátítása, amelyek célja a gyermekek személyiségének és érzelmi intelligenciájának fejlesztése.
  • A Franz Kett-pedagógia specifikus kompetenciáinak elsajátítása, amelyek célja a csoportban/osztályban való együttműködés képességének fejlesztése.
  • A természeti és életjelenségek megfigyelésének képességét fejlesztő speciális Franz Kett pedagógiai kompetenciák elsajátítása.
  • Franz Kett pedagógiára jellemző specifikus tevékenységek vezetéséhez szükséges tanári kompetenciák elsajátítása, amelyek az évszakokhoz és ünnepekhez való élő kapcsolódást fejlesztik az életkori sajátosságok figyelembe vételével.
  • A Franz Kett pedagógia alapvető tanítási eljárásainak megértése.
  • A Franz Kett-pedagógiára jellemző anyagok minőségi szabványainak ismerete.

d. A program lebonyolítási környezete:

  • Online képzés esetén: Google Classroom
  • Jelenléti képzés esetén: az „Apáczai Csere János” Pedagógusok Háza székhelye, Taploca utca  20 sz., Csíkszereda, Hargita megye

e. Programtervezet:

1. Modul: Itt vagyok, ez csodálatos!

Összóraszám 10, amelyből 8 óra jelenléti, 2 óra aszinkron.

2. Modul: Másokkal együtt vagyok itt

Összóraszám 5, amelyből 4 óra jelenléti, 1 óra aszinkron.

3. Modul: A természeti környezetben vagyok itt, az évszakok körforgásában

Összóraszám 5, amelyből 4 óra jelenléti, 1 óra aszinkron.

ÖSSZÓRASZÁM/PROGRAM: 20, amelyből: 16 óra jelenléti, 4 óra aszinkron.

A program értékelési módja: A résztvevők értékelése formatív értékeléssel történik, amely a következő tevékenységeket foglalja magában: - Beszélgető körök az egyes modulok után a tapasztaltakról.
- A Franz Kett-pedagógia alkalmazásához szükséges tantervi kompetenciák és pedagógiai készségek megértésének értékelése csoportos tevékenységek szervezésével és azok eredményeinek közös kiértékelésével. - Az oktatók által adott visszajelzések az értékelés mindkét említett formájáról.
f. Humánerőforrás:

Képző(k) neve:

  • Dr. Nemes István, szak: római katolikus teológia-történelem, Bizonylatazonosító: Seria M Nr. 00157220.
  • Székely Beáta, szak: római katolikus teológia-magyar nyelv és irodalom, Bizonylatazonosító: Seria M Nr. 00235473

g. Gazdasági szempontok:

- Minimális: 20 maximális 30 létszám/csoport.

- A program ára: 200 lej/résztvevő/képzés – készpénzes, bankkártyás vagy átutalásos fizetésmód esetén.